Narzynki

Narzynki

Narzynki to narzędzia służące do nacinania na nowo lub do poprawy (tzw. kalibracji) gwintów. Ze względu na różnice w budowie możemy wyróżnić następujące rodzaje narzynek:

narzynki okrągłe:

Narzynki okrągłe ze względu na swoją uniwersalność zastosowania są najczęściej spotykanymi narzynkami. Stosuje się je zarówno w obróbce ręcznej przy pomocy oprawki lub maszynowo.

narzynki automatowe dzwonowe:

Narzynki dzwonowe-automatowe są narzędziami przeznaczonymi do tokarek. Dzięki swojej specyficznej budowie (wysuniętej części skrawającej) umożliwiają gwintowanie elementów głębiej niż w przypadku narzynek okrągłych.

Narzynki wykonywane są ze stali szybkotnącej HSS, lub ze stali szybkotnącej HSS-E z dodatkiem 5% kobaltu.Aby zwiększyć żywotność oraz produktywność narzynek, możliwe jest pokrycie ich powłoką OX.

Najczęściej występującym nakrojem w narzynkach jest 1,75. Jest to standardowy nakrój, stosowany przede wszystkim w stali. Oznacza to , że przy gwincie m10 posiadającym skok P=1,5 mm pełny gwint rozpoczyna się w narzynce po 2,625 mm.

P= 1,75x1,5mm = 2,625 mm

W stali nierdzewnej lub w materiałach trudno obrabianych, przy obróbce których występują zdecydowanie większe siły najlepiej spisują się narzynki z dłuższym wejściem 2,25. Wydłużenie nakroju pozwala na rozłożenie sił skrawania na większa ilość ostrzy.

W przypadku narzynki M10 o nakroju2,25 pełny gwint w narzynce rozpoczyna się po 3,375 mm

P= 2,25x1,5mm = 3,375 mm

W Polsce mamy tylko jednego producenta narzynek jest to firma Fanar, która posiada w ofercie narzynki ze stali HSS i HSSE INOX

Jest 151 produktów.

Pokazano 1-12 z 151 pozycji